BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK GELİŞMELERİN GELECEKTEKİ YAŞAM ÜZERİNE ETKİLERİ

AskinElibol

Öğretmen
13 Ara 2020
15,387
18
38
BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK GELİŞMELERİN GELECEKTEKİ YAŞAM ÜZERİNE ETKİLERİ

Nanoteknoloji

Nanoteknoloji günlük hayatta tekstil, sağlık, kimya sanayi vb. birçok alanda kullanılmaktadır.

Örnek olarak çelikten on kat daha güçlü fakat çelikten daha hafif malzemeler geliştirerek, daha az yakıt tüketen deniz, kara ve hava taşıtları üretilmektedir.
Bilişim Vadisi,
yaklaşık 3 milyon m2 bir alanda inşaatı devam eden bir projedir.

Ülkemiz ve dünyada önde gelen bilim ve teknoloji firmalarını burada bir araya getirerek, Türkiye’yi bilişim sektöründe Ar-Ge ( Araştırma-Geliştirme) ve İnovasyon (GELİŞİM) üssü hâline getirmeyi hedeflemektedir.

Ayrıca çocuklar ve gençlere bilimi sevdirmek için ülkemizin çeşitli şehirlerinde bilim merkezleri açılmaktadır.Ar-Ge, araştırma ve/veya pratik deneyimden edinilmiş ve mevcut bilgiden yararlanarak yeni malzemeler, yeni ürünler ya da cihazlar üretmeye; hâlen üretilmiş veya oluşturulmuş olanları büyük ölçüde iyileştirmeye yönelik sistemli çalışmalardır.İşletme içi uygulamalarda, iş yeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni veya önemli derecede iyileştirilmiş bir ürün, mal veya hizmette yeni bir pazarlama yönteminin uygulanmasıdır.
Türkiye’nin daha önceki haberleşme uydularından farklı olarak millî imkânlarla geliştirilen TÜRKSAT 6A’nın yapımı ile Türkiye kendi haberleşme uydusunu yapabilen az sayıdaki ülke arasına katılacaktır. Sabit yörüngeye yerleştirilecek olan uydunun millî imkânlarla fırlatılması planlanmaktadır.Bütün dünyanın, astronomi ve bilim camiasının gözü bu teleskopta. Nedeni ise gece gündüz farkını ortadan kaldıracak bir konumda bulunmamız. Erzurum'da kar yağışının fazla ancak nemin az olması, havanın soğuk olması, astronomik açıdan en önemli kriterlerden. Biz kızıl ötesi gözlem yapacağımız için soğuk hava ideal bir durum. Kar yağışı da atmosferi temizlediği için önemliBilim insanlarının merakla beklediği Doğu Anadolu Gözlemevi Erzurum’da inşa ediliyor. Doğu Anadolu Gözlemevi proje koordinatörü, dünyanın sayılı gözlemevlerinden biri olacak proje ile ilgili şunları söyledi: “Bütün dünyanın, astronomi ve bilim camiasının gözü bu teleskopta. Erzurum'un dünya üzerindeki konumu kurulum için

çok iyi. Ayrıca Erzurum'da kar yağışının fazla ancak nemin az olması, havanın soğuk olması, astronomik açıdan en önemli

kriterlerden. Biz kızıl ötesi gözlem yapacağımız için soğuk hava ideal bir durum. Kar yağışı da atmosferi temizlediği için

önemli.”


Bu bilgilere göre aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılamaz?


A) Bu proje için Erzurum’un coğrafi konumunun uygun olduğuna

B) Türkiye'nin en büyük yatırım projesinin Erzurum’da olduğuna

C) Astronomik çalışmalarda hava şartlarının etkili olduğuna

D) Kar yağışının hava kirliliğinini azalttığınaEnerji Sistemleri

Hidroelektrik santral bileşenlerinin yerli olarak tasarımı ve üretimi (MİLHES) projesi ile hidroelektrik santrali türbini üretimi gerçekleştirilmektedir.

Millî rüzgâr enerji sistemleri geliştirilmesi ve prototip türbin üretimi (MİLRES) projesi ile rüzgâr türbini ve millî güneş enerjisi santrali geliştirilmesi (MİLGES) projesi ile de yüksek verimli güneş pili üretimi gerçekleştirilmektedir.

Akıllı Şehirler

Akıllı şehir sistemiyle daha güvenli, ulaşımı daha kolay, trafikte bekleme süresi daha az ve daha temiz bir çevreye sahip şehirler oluşturulmaktadır.

Ayrıca akıllı şehirlerde yaşayanların, şehir hakkındaki bilgilere daha kolay ulaşması, enerji tasarrufu sağlaması ve doğal afetlerden daha az etkilenmesi hedeflenmektedir.Yapay Zekâ

Bilgisayarlar
, akıllı telefonlar, üç boyutlu yazıcılar, tıbbi cihazlar, yazılımlar, elektrikli otomobiller

Yapay zekâ, bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidirBir yazılım firması tarafından kurulan Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikasında seri üretime geçileceği belirtildi. Yeni üretilen insansı robot serisinin bir çocuk tarafından bile çok rahat biçimde programlanabileceği ifade edildi.

Bu robotlara, alışveriş merkezlerinde ürün tanıtma, fuarlarda broşür dağıtma, otogar ya da havalimanlarında yol gösterme, mağazalarda tezgâhtarlık, hasta bakıcılık gibi işler bile (İŞÇİLİK) yaptırılabilinecek.

Ayrıca insansı robotun yazılımı güncellenebilecek ve değişen ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde tasarlandı.

Buna göre insansı robotların üretilmesi ve yaygınlaşması sonucunda aşağıdakilerden hangisinin olması beklenemez?

A) İnsan emeğine duyulan ihtiyacın azalması

B) Günlük yaşamı kolaylaştırması

C) Farklı alanlarda yararlanılması

D) Mesleklerin ortadan kalkması