8.5. Etkinlik 2

AskinElibol

Öğretmen
13 Ara 2020
15,387
18
38Metinden Sonuçlar Çıkaralım

AŞAĞIDA VERİLEN SİGARA, ALKOL VE UYUŞTURUCU İLE İLGİLİ METİNDEN ÇIKARILABİLECEK SONUÇLARI MADDELER HALİNDE İLGİLİ YERLERE NOT EDİNİZ.

SİGARA – ALKOL - UYUŞTURUCU
Sigara, erken ölüm ve hastalıkların önlenebilir en önemli sebebini oluşturmaktadır. Bu alışkanlık milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine ve çok daha fazlasının sakat kalmasına yol açmaktadır.

Sigara büyük ölçüde vücudu etkilemekte ve pek çok hastalığa sebep olmaktadır. Tütün ya da sigara içiminin sağlığa olan zararları yanında ekonomiye olan zararları da azımsanmayacak boyuttadır. Amerika’da yapılan hesaplara göre sigaranın sebep olduğu doğrudan kayıplar yılda yaklaşık 15 milyar dolar, dolaylı kayıplar ise 35 milyar dolardır.

Sigarada 4000 çeşit zehirli madde vardır. 1991 yılında ülkemizde sigara yüzünden ölenlerin sayısı 200 bindir. Bunun 160 bini sigara tiryâkisi; 40 bini ise bebekler ve küçük çocuklar (duman altı olanlar) dır. Gırtlak ve beyin kanserinin %99’u, beyin kanamalarının %85’i, damar tıkanıklıklarının %90’ı, akciğer kanserlerinin %90’ı sigara kaynaklıdır.

İnsanın bir santimetreküp kanında bir miligram alkol bulunması, alkol zehirlenmesinin bütün belirtileri için yeterlidir. Şayet bu miktar 4-5 miligrama kadar yükselirse, içen komaya girer.

Alkollü içkiler, aklı, şuuru etkilemek sûretiyle sarhoşluk veren maddelerdir. Her çeşit alkollü içkideki etil alkol miktarı değişik olup, alkol miktarı çoğaldıkça tahribatı ve sebep olacağı olaylar da o oranda artar. Alkolü bir süre kullananlarda ortaya çıkan alışkanlık haline alkol bağımlılığı veya alkolizm denmektedir.

Alkol asla bir gıda değildir. İnsanlar için sadece zararı söz konusudur. Bu sebeple her türlü alkollü içkiden kaçınmalıdır. Alkollü içkilerin kalp ve damar rahatsızlıklarına faydalı olduğu yolundaki yaygın fakat tamamiyle yalan ve yanlış olan tavsiyelere de inanmayın. Alkol için söylenmiş güzel sözlere, aldatıcı reklamlara asla aldanmayın. Onun yerine sağlığınıza yararlı olan meyveler ve şifalı sulara rağbet gösterin.

Kötü alışkanlıkların başında gelen uyuşturucu madde kullanımının insan sağlığına, akıl ve rûhî sistemlerimize ve topluma yaptığı tahribat tek kelime ile korkunçtur.

Fuhuş, rüşvet, kumar, ırza tecavüz, intihar, cinsî sapıklık ve uyuşturucu kapsamına giren madde alışkanlıkları, ailenin yıkımı gibi cemiyeti çözen ve çökerten eğilimler uyuşturucu kültürünün unsurlarıdır.

İnanç zayıflığı, bozuk aile ilişkisinden ve hasta toplumdan kaynaklanan güvensizlik duygusu, gelecek karşısındaki kaygılar strese, sıkıntıya yalnızlığa iter. Ve bundan kurtuluş için gencin ilk başvurduğu mercî ise her çeşidi ile uyuşturucular oluyor. Uyuşturucu madde kullananlarda kusma, bulantı, karın ağrıları, ishal, mide ve bağırsak kanaması, ülser, mide ve bağırsakların iç cidarlarında kan toplanması ve şişkinlik, yara ve tahribat meydana gelir.

Uyuşturucu maddelerin sinir, akıl ve rûhî sistemler üzerindeki tahribatı, diğer organlara yaptığı tahribatın çok

üzerindedir. Delilik, erken bunama, şuur kaybı uykusuzluk, felçler, zekâ ve hafıza geriliği gibi hastalıklara yol açar.

………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………… D

……………………………………………………………………………………………… İ

N


……………………………………………………………………………………………… D

……………………………………………………………………………………………… E

R

S


……………………………………………………………………………………………… İ

……………………………………………………………………………………………… . C

………………………………………………………………………………………………

O

……………………………………………………………………………………………… M

………………………………………………………………………………………………

A

R


……………………………………………………………………………………………… -

……………………………………………………………………………………………… G E

………………………………………………………………………………………………​

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………